Ozdabianie przedmiotów metodą Decoupage

Ozdabianie przedmiotów metodą Decoupage

Ozdabianie przedmiotów metodą Decoupage

Decoupage to technika ozdabiania różnego typu przedmiotów z drewna, szkła, metalu, a nawet plastiku. Dekoruje się je za pomocą motywów wyciętych z serwetek oraz papieru do decoupage, a następnie utrwala lakierami w taki sposób, aby całość wyglądała, jak namalowana. 

Tą niezwykłą techniką możemy uatrakcyjnić niemalże każdy przedmiot. Z powodzeniem stosuje się ją do zdobienia: szkatułek, mebli, donic, wazonów, butelek, ramek, deseczek i wielu innych przedmiotów.

Technika decoupage,

jak skutecznie przyklejać serwetki do drewnianych powierzchni?

Przyklejanie serwetek wydaje się mało problematyczną czynnością. Myśli tak ten, kto jeszcze tego nie próbował. Cienka chusteczka czasem może wyprowadzić z równowagi najbardziej opanowaną osobę. 

Przedstawimy cztery sposoby na ich skuteczne przymocowanie do powierzchni. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, w pierwszej kolejności musisz odpowiednio przygotować obszar, który ma być ozdobiony. 

Drewnianą powierzchnię najlepiej przetrzeć papierem ściernym, który wygładzi fakturę i ułatwi przykelejenie chusteczki. Dobrze jest ją również odtłuścić wodą z alkoholem lub innym detergentem. Następnie należy pomalować przedmiot farbą akrylową i poczekać do jej całkowitego wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego motywu oraz wycięcie tego fragmentu, którym będziemy dekorować przygotowaną powierzchnię. Następnie rozdzielenie serwetki tak, aby została tylko jedna, cienka warstwa ze wzorem. 

Cztery warianty umocowanie chusteczki do przedmiotu:

  1. Przyklejenie chusteczki klejem

Najlepszy sposób, aby umocować drobne motywy. Przygotowany wcześniej przedmiot posmaruj cienką warstwą kleju do decoupage lub preparatem 3w1. Poczekaj, aż trochę przeschnie. (Uwaga! Powinien być lekko lepki.) Ostrożnie umieść fragmenty chusteczki w wybranych miejscach. Z wyczuciem dociśnij serwetkę palcem, ale uważaj. Jeśli na palcu znajdzie się nawet mała ilość pozostałości po kleju, serwetka podrze się. 

Po całkowitym wyschnięciu, posmaruj z góry przyklejoną serwetkę. W tym celu użyj szerokiego pędzla i małej ilości kleju. Po osuszeniu powtarzaj czynność nakładania kleju jeszcze dwa lub trzy razy. Czekając do wysuszenia przedmiotu przed nałożeniem kolejnej warstwy.

  1. Przyklejanie chusteczki za pomocą foliowej koszulki

Idealnie sprawdza się podczas klejenia dużych formatów. Wystarczy, że położysz chusteczkę stroną obrazka na folię i posmarujesz go tak, aby cały został pokryty wodą.  Następnie umieść obrazek za pomocą folii na odpowiednie miejsce. Ostrożnie wygładź całość (Nie zaczynaj od środka obrazka!). Powoli zdejmij folię. Rozcieńcz odrobinę kleju z wodą i posmaruj nim motyw, a następnie wysusz i posmaruj klejem tak jak w poprzedniej metodzie. 

  1. Przyklejanie chusteczki za pomocą foliowej koszulki, metoda druga

Zdecydowanie prostszy sposób na przyklejenie chusteczki za pomocą 

foliowej koszulki. 

Powierzchnię pudełka delikatnie smarujemy klejem do decoupage. 

Następnie przyłóż serwetkę i połóż na nią folię. Całość delikatnie wygładź palcem. (Zaczynając od środka motywu, a kończąc ku brzegom)

Powoli ściągnij folię. Sterczące z serwetki włókna przyklep suchym palcem. W dalej kolejności wystarczy już tylko nakładać cienkie warstwy kleju, 

tak jak w poprzednich metodach.

  1. Serwetka przyklejana za pomocą żelazka

W tym celu posmaruj przedmiot klejem do decoupage i poczekaj, aż całkowicie wyschnie. Następnie umieść w wybranym miejscu kawałek motywu z chusteczki, całość przykryj papierem do pieczenia i wyprasuj miejsce rozgrzanym żelazkiem. Teraz już tylko poczekaj do całkowitego ostygnięcia pracy i zacznij partiami nakładać warstwy kleju jak w poprzednich metodach.

Chcesz, żeby twoja praca cieszyła oko przez wiele lat? Kiedy klej wyschnie, pokryj powierzchnię kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru. Nie podoba Ci się, kiedy przedmiot się świeci? Bez obaw. Na rynku jest szeroki wybór lakierów, również matowych. Jeśli po wyschnięciu okazało się, że na przedmiocie znajdują się widoczne grudki lub niedoskonałości, które wyglądają nieestetycznie, wystarczy usunąć je papierem ściernym. 

Decoupage na szkle

Ozdabiając szklaną powierzchnię musimy postępować trochę inaczej ze względu na potencjalny kontakt przedmiotu z wodą. W tym celu musimy zakonserwować przedmiot w taki sposób, aby był trwały i odporny na wilgoć. 

W pierwszej kolejności oczyść szklaną powierzchnię z kleju i różnego typu zabrudzeń. Wystarczy dokładnie umyć przedmiot płynem do mycia naczyń za pomocą miękkiej gąbki.  Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Teraz możemy przystąpić do malowania przedmiotu. Zrób to za pomocą pędzla z miękkim włosiem i farby do szkła, która dobrze przykryje nawet bardzo śliską powierzchnię. Czynność wykonaj dwukrotnie lub do całkowitego przykrycia elementu. 

Wytnij wzór z chusteczki lub papieru do decoupage i zaplanuj jego położenie na przygotowanej wcześniej ozdobie.  

W celu trwałego przymocowania elementu posmaruj ozdobę klejem do ceramiki i szkła, starannie umieść wzór na przedmiocie, a następnie nałóż drugą warstwę kleju na wierzch obrazka. 

Tak przygotowany przedmiot utwardź tak, jak producent zaleca na opakowaniu kleju. W tym celu zwykle stosuje się podwyższoną temperaturę. Jeśli producent kleju nie podał inaczej, umieść przedmiot w piekarniku i pozostaw go przez 5 min w temp. 140 stopni. (UWAGA! Zbyt długie trzymanie przedmiotu w piekarniku grozi pęknięciu!)

Poczekaj do całkowitego ostygnięcia ozdoby i przystąp do malowania całej powierzchni lakierem odpornym na działanie wody. Poczekaj do wyschnięcia przedmiotu, przed nakładaniem kolejnej warstwy lakieru. Czynność powtarzaj do momentu, aż przestaniesz wyczuwać wzór serwetki pod palcami. 

Piękne i ręcznie robione przedmioty można wykonać samodzielnie przy odrobinie czasu i cierpliwości lub kupić od sprawdzonego rękodzielnika na naszej stronie www.qubi-online.pl