Czy domowej roboty szynka jest lepsza od tej ze sklepu?

Czy domowej roboty szynka jest lepsza od tej ze sklepu?

Czy domowej roboty szynka jest lepsza od tej ze sklepu?

Zastanawialiście się kiedyś jaka jest różnica pomiędzy domową, wędzoną szynką, a tą wyrabianą podczas produkcji masowej? Brak konserwantów i barwników to jeden z głównych powodów, dla których dzisiejszy konsument decyduje się na zakup domowych wyrobów lub poświęca czas na przygotowanie swojskich specjałów. 

Wady i zalety wędzenia mięsa

Niewątpliwie wielką zaletą wędzonych wędlin to ich niepowtarzalny smak i wspaniały aromat. Robiąc je w domowych warunkach, mamy pewność, że wyroby wytwarzane są z najlepszej jakości mięsa i naturalnych składników. Są wolne od chemicznych szpryc: azotanów, azotynów, askorbinianów, bez konserwantów typu “E”, bez pompowania ich wodą oraz malowania preparatami pogłębiającymi efekty wizualne, jak ma to miejsce podczas produkcji masowej.

Zalet domowej wędzarni jest wiele, niestety nie każdy może sobie pozwolić na samodzielne wędzenie wędlin. W takim przypadku wiele osób decyduje się na zakup swojskich produktów. Wędliny z marketów bardzo często zawierają tylko aromat dymu wędzarniczego oraz wzmacniacze smaku i daleko im do zdrowych, naturalnych produktów. Dlatego decydując się na zakup tego typu wyrobów, warto kupować je w gospodarstwach rolnych lub od osób, które posiadają przydomowe wędzarnie. 

Na czym polega wędzenie szynki?

Wędzona, wysokiej jakości szybka to produkt luksusowy o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Proces jej wytwarzania jest długotrwały. W celu uzyskania najwyższej jakości produktu końcowego, konieczne jest użycie  najlepszej klasy mięsa. 

Wędzenie to nic innego jak konserwacja mięsa. Robi się to za pomocą dymu wędzarniczego, który uzyskuje się podczas palenia drewna. W tym celu wykorzystuje się różne gatunki drzew. Często, aby otrzymać niepowtarzalny aromat szynki, stosuje się drewno z drzew owocowych. 

Wyróżniamy trzy rodzaje wędzenia:

  • Na zimno-  mięso należy konserwować w 12-24 stopniach, w przedziale od 4-12 dni, po 6 godzin. Proces jest długotrwały, ale dzięki niemu szynka może być znacznie dłużej przechowywana w lodówce.
  • Na ciepło- proces konserwacji odbywa się w przedziale od 30-50 stopni. Od kilku godzin do dwóch dni.
  • Na gorąco- w tym procesie stosuje się temperaturę od 40-65 stopni, a czas konserwacji trwa od 2-6 godzin.

Wędzenie jest obróbką, dzięki której mięso traci nadmiar wilgoci i z tego względu dłużej pozostaje świeże. 

Jak wybrać i gdzie kupić dobrej jakości wędliny?

Na sklepowych półkach widnieje bardzo wiele zachęcających i ładnie wyglądających produktów. Z tego względu bardzo łatwo pomylić się i kupić szynkę, która nie została zakonserwowana dymem, a tylko taką przypomina. 

Dobrej jakość, wędzona szynka powinna być:

  • Wielkości odpowiadającej  danej części zwierzęcia użytej do wytworzenia produktu. Jeśli szynka jest większa, może to oznaczać, że do jej produkcji wykorzystano wodę i inne substancje, którymi mięso zostało naszprycowane, co sprawia, że wyrób jest niższej jakości.
  • Dopuszczalne jest kruszenie się szynki, ponieważ wędzenie wpływa na jej wysuszenie. Wszelkie zjawiska rozwarstwienia oraz rozpadania się produktu, a także mniejsze lub większe otwory i fragmenty przypominające galaretkę, świadczą o dodaniu do niej substancji wypełniających.
  • Dobrej jakości wędzona szynka po rozkrojeniu będzie obsychać. Mokra lub wilgotna szynka to skutek dodania do niej wody. Taki produkt krócej zachowa swoją świeżość, może jełczeć, a na jego powierzchni pojawi się lepki nalot.
  • Kolor dobrej jakości szynki powinien być naturalnie szary lub beżowy. Pięknie wyglądająca szynka o różowym kolorze świadczy o dodaniu do niej barwników 
  • Kolor wędzonej szynki zależy od rodzaju użytego drewna. Olcha i dąb da kolor żółto-brązowy, buk i grab złoty. Pięknie wyglądająca różowa skórka może dać do zrozumienia, że szynka nie została poddana procesowi wędzenia, a kolor zawdzięcza barwniom. 
  • Zapach szynki jest intensywny od dymu oraz zależny od rodzaju drewna. Należy unikać produktów, które w składzie zawierają dodatek o nazwie „aromat dymu wędzarniczego” 
  • Skład dobrej jakości szynki powinien być prosty. Swojski wyrób, przygotowany za pomocą tradycyjnych metod, nie będzie zawierał składników wypełniających. 

Wędzona szynka, zrobiona domowymi naturalnymi sposobami zachowa świeżość nawet do trzech tygodni. Tak przygotowane wędliny mają wspaniały smak oraz aromat. Są również znacznie zdrowsze, ponieważ nie posiadają konserwantów oraz ulepszaczy smaku i barwników. Produkty ze sklepowych półek, często zawierają tylko “aromat z dymu wędzarniczego”. Posiadają mniejszą zawartość mięsa, dodatki chemiczne, wodę oraz białka i już po tygodniu można zauważyć śliski nalot na ich powierzchni. Z tego względu warto wydać trochę więcej i kupować produkty w małych gospodarstwach rolnych, które dbają o klienta i posiadają wyższej jakości wyroby.

Nie masz takiej możliwości? Wejdź na naszą stronę https://qubi-online.pl/kategoria-produktu/jedzenie/wedliny/ i zamów swojską, wysokiej jakości szynkę z dostawą do domu.